Vizovjánek je nejen folklorní soubor, ale i strážce valašských tradic, který se aktivně podílí na uchovávání a předávání kulturního dědictví tohoto regionu. S více než půlstoletím historie a četnými úspěchy doma i v zahraničí je soubor skutečným reprezentantem valašské kultury a stále živým svědectvím o síle a kráse tradičního folkloru.
Vizovjánek je folklorní soubor, který se věnuje valašským písním a tancům a má za sebou více než 50letou tradici. Soubor zpracovává národopisný materiál, což znamená, že se soustředí na tance, písně a zvyky z Vizovic a jejich širšího okolí, čímž zachovává a předává kulturní dědictví tohoto regionu.
Historie souboru
Soubor Vizovjánek byl založen v roce 1972 při Základní škole Vizovice, kde ho pod vedením učitelek Bané a Drábkové začali formovat první tanečníci. V roce 1992 byl následně založen i Malý Vizovjánek, který vznikl při Domu dětí a mládeže a vedly ho Jitka Macková, Sylva Nechanická a Ivana Výbohová. Dětské skupiny souboru se od svého vzniku pravidelně účastnily regionálních přehlídek, kde se několikrát probojovaly až na Celostátní přehlídku dětských souborů v Jihlavě.
Rekonstrukce krojů a kulturní činnost
Soubor se také dlouhodobě věnuje rekonstrukci tradičních krojů. V roce 2015, ve spolupráci s etnografkou PhDr. Věrou Kovářů, byl například veřejnosti představen městský kroj z Vizovic, který patří k cenným součástem místního kulturního dědictví. Tato činnost souboru pomáhá udržovat a oživovat tradiční odívání a zvykosloví regionu.
Současnost souboru
Dnes je Vizovjánek souborem s více než 100 tanečníky, rozdělenými do čtyř dětských skupin a jedné dospělé složky. Soubor je pod organizačním vedením Mgr. Jitky Mackové a je členem Valašského folklorního spolku a také MAS Vizovicko a Slušovicko.
Vystoupení doma i v zahraničí
Vizovjánek se pravidelně účastní folklorních festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Soubor měl tu čest vystupovat v několika evropských zemích, například na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Lotyšsku, Dánsku, Rumunsku, Chorvatsku, Španělsku, Portugalsku a dokonce i Mexiku.
Tradiční akce a organizace
Soubor také pořádá a podílí se na organizaci několika tradičních akcí ve Vizovicích, jako je Vizovický Masopust, vánoční a velikonoční vystoupení, a významně se podílí na Valašském bálu a Vizovických slavnostech. Tato vystoupení a akce jsou příležitostmi pro místní i návštěvníky k poznání valašských tradic a folkloru.
Cimbálová muzika Ocún
Cimbálová muzika Ocún je hudební skupina pocházející z okolí Vizovic, která se od svého vzniku zaměřuje na folklórní hudbu. Spojují ji rodinné vazby, přátelství a především láska k valašskému folklóru, což je patrné v jejím repertoáru, který tvoří především valašské lidové písně, ale také písně z dalších regionů Moravy a Slovenska. Cimbálová muzika Ocún je již více než 10 let stálým hudebním doprovodem pro Vizovjánek.
Dětské cimbálové muziky Ocúnek a přípravka
Cimbálová muzika Ocúnek vznikla v roce 2015 a již po roce svého působení začala doprovázet nejmenší skupiny Vizovjánku.