Vizovické pečivo je významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby a má dlouhou tradici, která sahá několik století zpět. Ve Vizovicích začala výroba pečiva již v 19. století, kdy pekařská rodina Lutonských, od roku 1850, pekla nejen chléb, ale i kynuté pečivo jako rohlíky, pletýnky, věnečky a také figurální pečivo, které se prodávalo na místních poutích a jarmarcích.
Postupem času se figurální pečivo zmenšovalo a začalo se vyrábět ve velmi drobných tvarech. Zatímco původně bylo pečivo kynuté, později se začalo vyrábět pouze z mouky a vody. Těsto bez přidání kvasnic zhoustlo, a po upečení se stalo tvrdým, čímž se změnilo na předmět dekorace nebo hračky. Tento typ pečiva měl stále velký úspěch na jarmarcích a poutích, kde si jej především chudší lidé kupovali jako hračky pro své děti.
Původní vizovické pečivo zahrnovalo 34 základních tvarů, z nichž každý měl svůj symbolický význam. Základním tvarem byl váleček, ze kterého se stříháním, zdobením a připevňováním dalších částí vytvářela figurka. Tento symbolický výrobek sloužil k dekoraci stolu a domácnosti při různých příležitostech, jako byly křesťanské svátky, svatby, křtiny či pohřby.
Věhlas vizovického pečiva se brzy rozšířil daleko za hranice Vizovic. Bylo prodáváno nejen v Čechách, ale i ve Vídni, Štýrském Hradci a Budapešti. Ukázky tohoto jedinečného pečiva byly dokonce zaslány na světovou výstavu v Montrealu a jsou vystaveny jako příklad výjimečného lidového umění v Muzeu člověka v Paříži.
Vizovické pečivo bylo v roce 2024 zapsáno na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje. Kompletní zmapování tohoto fenoménu nabízí publikace Příběh vizovického pečiva autorky Jany Koštuříkové. Publikace lze zakoupit v Turistickém informačním centru Vizovice.
Význam základních symbolů:
Čáp - zvěstoval příchod novorozeněte
Děťátko - znamenalo radost
Holubička - přinášela do domova klid a mír
Jelen - představoval bystrost
Ještěrka - přinášela bohatství
Ježek - bodlinami vyháněl zlo z rodiny
Kachna - byla dobrou matkou
Kohout - znamenal mužnost, přivolával štěstí
Kohout se slepicí - plodnost
Koník - znamenal věrnost
Labuť - znak milostnosti
Liška - chytrost
Ovečka - znamenala dobrou úrodu
Páv - symbol bohatství
Pavouk - přinášel štěstí
Rak - chránil před neštěstím
Ryba - symbol mlčenlivosti
Sluníčko - dárce života
Strom - symbol manželské věrnosti a štěstí
Štika - ochránce vody
Veverka - dobrá hospodyňka
Zajíc - znamenal postřeh
Žába - znak čisté vody